
NÉPSZÁMLÁLÁS 2022
Evangélikusok vagyunk. És te?
Népszámlálás lesz 2022-ben Magyarországon – ennek keretében pedig mindenkinek felteszik majd a kérdést, hogy mi a vallása, felekezete. A tízévente megrendezett összeírásra a Magyarországi Evangélikus Egyház országos és helyi szinten is készül.
Az évtizedenként egyszer megrendezett népszámláláson – egyebek között – a vallásunkról is nyilatkozhatunk. Idén minden magyar honfitársunknak felteszik a kérdést, hogy mely egyházhoz tartozónak vallja magát. A népszámlálási eredmény is mutatja jelenlétünket a társadalomban, ezért hatással van az evangélikus egyház jövőbeli lehetőségeire.
A népszámlálási adatközlésben felelős állampolgárként veszünk részt. Sokunk számára természetes, hogy ekkor megjelöljük az evangélikus közösséghez tartozásunkat. Most arra biztatjuk egyháztagjainkat, hogy evangélikus mivoltuk megvallása mellett hangsúlyozzák családtagjaik, barátaik körében is a vallási kérdés fontosságát, és emlékeztessék erre azokat is, akik életében valamilyen formában jelen volt az evangélikus közösséghez tartozás. Egymás számontartása most a népszámlálásban lesz közös ügyünk!
Hol és hogyan lehet válaszolni a vallási, felekezeti hovatartozásra vonatkozó kérdésre?
„Mi a vallása, felekezete?” – szól majd a kérdés, ami azonban a nem kötelezően megválaszolandó témák közé tartozik. Ezért kiemelten fontos, hogy akár online kitöltés, akár személyes válaszadás történik, semmiképpen ne maradjon ki a kérdés és a rá adott válasz.
Az online felületen legördülő válaszlehetőségek közül választhatunk, az evangélikus és a Magyarországi Evangélikus Egyház válaszlehetőség is megjelölhető, a két választ összesítik majd az eredmények értékelése során.
Mikor lesz pontosan a népszámlálás 2022-ben?
2022. szeptember 15. és 30. között kapja meg postán minden nyilvántartásba vett személy a népszámlálásról szóló hivatalos értesítő levelet. Ezt követően október 1. és 16. között online formában lesz lehetőség kitölteni a kérdőívet, október 17. és november 20. között pedig személyesen, kérdezőbiztosoknak válaszolhat az, aki nem élt az online válaszadás lehetőségével.
Ki szervezi a népszámlálást?
Magyarország Kormánya rendeleti úton szabályozza a népszámlálás lebonyolítását: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) mellett a települési önkormányzatok, valamint a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek által fenntartott intézetek vezetői vesznek részt a folyamatban.
Papíron vagy online kell válaszolni a népszámlálási kérdőívre?
Mindenki számára nyitva áll a lehetőség, hogy online kitöltse a kérdőívet. Kérdezőbiztosok csak azokhoz mennek el személyesen, akik nem éltek az elektronikus válaszadás lehetőségével.
Miért készül a Magyarországi Evangélikus Egyház figyelemfelhívó országos kampánnyal a népszámlálásra?
A Magyarországi Evangélikus Egyház számára a népszámlálás 2022-ben mindenekelőtt alkalom és lehetőség: missziói eszköz. Célunk, hogy mind többeket érjünk el felhívásunkkal evangélikus kötődésük megerősítésére és felelevenítésére.
A népszámlálás alkalom és lehetőség arra, hogy közel tízmillió embert egyszerre szólítsunk meg, felhívjuk figyelmüket az evangélikusságra és az evangélikus egyházra. Missziói eszköz ahhoz, hogy azokban is meg tudjuk szólítani az evangélikus identitást – és ezáltal talán ismét be tudjuk vonni őket közösségeinkbe –, akik már nem élik meg aktívan evangélikusságukat.
Miért fontos a vallási, felekezeti hovatartozásra vonatkozó kérdés megválaszolása?
A népszámlálás egyik eredménye lesz, hogy megmutassuk jelenlétünket a társadalomban a közvélemény és a döntéshozók számára. A népszámlálási eredmény egyfajta mutatóként jelzi az evangélikusok társadalomban betöltött szerepét, helyét, amely értékeink és szempontjaink érvényesítését segítheti országosan és a helyi közösségekben is. Emellett az egyház tagjai számára is visszajelzésként szolgálhat (például kiderülhet, hogy vannak még olyan evangélikusok egyes gyülekezetek vonzáskörzetében, akikről nem tud az egyházközség).
Nem áll szemben a népszámlálás gyakorlati feladata a hitvalló egyház küldetésével?
Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy a népszámlálás és a vallási, felekezeti kérdésre irányuló válaszadásra történő felhívás elvonhatja a figyelmet az egyház igazi missziójától, feladatától. A kettő nem zárhatja ki egymást, sőt ellenkezőleg: a népszámlálás eszköz, lehetőség a Krisztustól kapott küldetéshez, az egyház építéséhez, és ezt – a volumenét és az azt övező figyelmet tekintve – hiba lenne kihasználatlanul hagyni.
Hogyan készül a Magyarországi Evangélikus Egyház a népszámlálásra 2022-ben?
A Magyarországi Evangélikus Egyház országos kampánnyal, az evangélikus hálózat építésével és erősítésével, valamint a közösségek (gyülekezetek, nevelés-oktatási és diakóniai intézmények) helyi aktivizálásával is fel kívánja hívni a figyelmet a vallási, felekezeti kérdésre, valamint az evangélikus kötődés válaszként történő megjelölésére.
Az országos felhívás részeként, egyfajta felvezetőként, arculatépítő és identitáserősítő céllal négy nagy területet mutatunk, amely az egyház főbb tevékenységeihez, az evangélikus identitáshoz kapcsolódik:
- Az Evangélikusok vagyunk – a közösségért dolgozunk blokk témája az evangélikus gyülekezetek működését és feladatait, valamint egy evangélikus lelkész mindennapjait, teendőit mutatta be.
- Az Evangélikusok vagyunk – segítő kezet nyújtunk szlogennel jártuk körbe az evangélikus szeretetszolgálat témakörét, hiszen az evangélikus egyház a diakóniai munkán és az azon a területen szolgálatot végzőkön keresztül erőteljesen jelen van társadalmunkban.
- Evangélikusok vagyunk – hagyományokat teremtünk címmel az evangélikus identitás, a lutheránus lét hétköznapokban való megélését, a régi hagyományok szerepét és újak teremtésének fontosságát jártuk körül.
- Az Evangélikusok vagyunk – jövőt építünk témája zárja a sort, amelyben a hangsúly az evangélikus nevelésen-oktatáson és a fiatalok megszólításán van.
Minden témát rövid videóval és egy Kötőszó Live-epizóddal mutatunk be.
2022 nyarától már kifejezetten a népszámlálásra szeretnénk fókuszálni az országos kommunikációban: a korábbiakban bemutatott témák, karakterek vezetnek át az Evangélikusok vagyunk. És te? szlogenhez, immár kifejezetten a válaszadásra buzdítva.
![]() |
Himer Tünde arról beszélt nekünk, miért jelent számára fiatalként olyan sokat a szabadság és a mély elköteleződés egysége, amelyet evangélikus hitében és közösségében él meg igazán. |
Mészáros Tamás hitoktató és egyházkerületi felügyelő vallja, hogy az egymásra figyelés a legnagyobb érték emberi és teremtett környezetünkben egyaránt, amelyet generációról generációra átadhatunk. | ![]() |
![]() |
Keczkó Szilvia mint lelkész és édesanya is hisz az összetartó, bensőséges gyülekezetek erejében, ahová mindig szívesen várják és visszavárják az evangélikusokat. |
Herkely Jánosné Melinda vezető ápoló a szeretet és a szolgálat elválaszthatatlanságáról osztotta meg gondolatait, mivel a segítés sokszor nehéz munkáját az evangélikus közösségben jelen lévő erős kötelékek és a hit teszik igazán önzetlenné. | ![]() |
![]() |
Dr. Fabiny Tamás elnök-püspök olyan közösséget hangsúlyozott a beszélgető egyház képében, ahol örömhír az is, hogy nyitottak vagyunk a sokféleségre, a különbözőségre. Ebből a derűs elfogadásból tudunk erőt meríteni és hagyományainkból magabiztos jövőképet építeni. |
Az evangélikusságról valló személyiségeinkkel készült egyéni beszélgetéseket, gondolataikat, üzenetüket önálló videókban is bemutatjuk. A forgatás helyszínéül a bensőséges hangulatú Esterházy Péter és Gitta Könyvtár szolgált.
Az országos figyelemfelhívás önmagában nem érheti el a kívánt célt: legalább ugyanennyire fontos, hogy a közösségek maguk is tegyenek azért, hogy szűkebb környezetük választ adjon a vallási kérdésre, hiszen még napjainkban is minden médiakommunikációs eszköznél hatékonyabb a személyes figyelemfelhívás, ajánlás, ösztönzés.
Hány evangélikus volt a legutóbbi népszámlálás szerint?
Legutóbb 2011-ben volt népszámlálás, ekkor összesen 215 093 fő vallotta magát evangélikusnak. A részletes adatok és kimutatások megtalálhatók a KSH vonatkozó elektronikus kiadványában.
Lehet népszámlálási számlálóbiztosnak jelentkezni?
Igen, idén is lehet térítés ellenében számlálóbiztosnak jelentkezni. A KSH a települési, illetve a fővárosban a kerületi önkormányzatok jegyzőivel közösen tartja a számlálóbiztosok toborzási kampányát. Jelentkezni 2022. szeptember 30-ig lehet, további információk a KSH vonatkozó oldalán, valamint a polgármesteri hivataloknál vagy a közös önkormányzati hivataloknál érhető el.
A munkalehetőségre a polgármesteri, valamint a közös önkormányzati hivatalokban jelentkezhetnek az érdeklődők. A lehetőségről a hivatalok maguk is kommunikálnak, érdemes figyelni a hivatalos csatornáikat.
A KSH ezzel kapcsolatos híradása, illetve a számlálóbiztosok feladatköri leírása megtalálható a hivatal honlapján.
Biztatjuk az evangélikus egyház tagjait, hogy amennyiben idejük engedi, éljenek ezzel a lehetőséggel. A személyes kérdezésnek különösen a kisebb településeken lehet ereje, ahol a számlálóbiztos és válaszadó ismeretsége biztosíthatja, hogy nem marad el a vallási, felekezeti kérdésre történő válaszadás.
Segíthetünk másoknak az online kérdőív kitöltésében?
Igen, biztatunk minden evangélikust – például gyülekezeti tagot, presbitert, az ifjúsági csoportba és hittanórákra járókat, a diakóniai intézmények dolgozóit, unokákat –, hogy ajánlják fel segítségüket az online kérdőív kitöltéséhez. Ez akár szervezetten, közösségi programként is történhet, de minden egyéni megoldás segítséget jelenthet.
Forrás és bővebb információ a KSH honlapján érhető el.
A legutóbbi, 2011-es népszámlálásról bővebb információ a KSH tematikus oldalán érhető el.